Chci oddlužit

Nejčastěji hrozí bankrot Čechům ve středním věku

Česká národní banka (ČNB) ve čtvrtek zvýšila základní úrokovou na 0,75 procenta. Zkrátka zdražila peníze. Od základní úrokové sazby se totiž odvíjí i úročení jednotlivých komerčních produktů na bankovním trhu. Zdraží tak například hypotéky či firemní úvěry. Na druhé straně by se růst úrokové sazby správně měl projevil i v lepším úročení vkladů či spořicích účtů. Jenže se neprojeví, tedy alespoň v dohledné době ne.

Samotný guvernér ČNB Jiří Rusnok dokonce v médiích prohlásil, že „vklady nejsou pro české banky vzácnou komoditou, takže nemají důvod střadatelům platit více.“ A dodal, že se to třeba může i jednou změnit. Zřejmě až naprší a uschne. Rusnok tak v podstatě utvrdil tuzemské banky v jejich politice, ze které takřka zmizel pojem „úrok vyplacený vkladateli“.

Na druhou stranu se ale banky neostýchají své klienty ihned očesat za kdejakou službu, výběr z bankomatu či fakt, že provedou méně transakcí, než je jejich smluvně předepsaný počet. A když jsme u zvýšení úrokové sazby ze strany ČNB, tak české banky samozřejmě také pružně reagují, ale jen ve věci růstu úroků za úvěry či hypotéky.

Problém pro banky

Z bilancí jednotlivých bank je patrné, že mají ve svých rozvahách dostatek peněz. Ale to nejsou jejich peníze, to jsou peníze jejich klientů. Tedy těch, kterým tam měsíčně chodí výplata a kterými platí svoje účty a náklady na život. Lidé banky potřebují, protože většinu svých závazků platí elektronicky a mají na ně nastavené trvalé příkazy. Navíc systém eliminuje hotovostní platby co do výše i množství z hlediska boje proti praní špinavých peněz či daňovým únikům.

Je tedy logické, že v bankách se každým měsíc protáčejí stovky miliard korun a bankéři si spokojeně chrochtají u „přeplněných“, byť virtuálních sejfů. Přitom, kdyby třeba pár měsíců všem lidem nepřišla na účet výplata a nebo si lidé hned po výplatě všechny peníze vybrali z účtu a měli je doma v kredenci, pro banky by nastal obrovský problém. Jednak v oběhu není ani tolik natisknutých peněz, ale banky by najednou neměly z čeho půjčovat, protože by jejich úvěry nebyly kryté vklady.

Cynický výrok

Z tohoto pohledu je Rusnkovův výrok o „nevzácnosti vkladů“ argument zcela cynický. A takto cynický je celý bankovní sektor. Protože jedna ze základních ekonomických definic říká, že úrok je cena za poskytnutý kapitál. Vkladatelé jej bance poskytují, ale banka jim nyní za to nedává takřka nic. A spíš kouká, jak by své ovečky ještě oholila.

Poplatky za kde co, neustále masáž s novými produkty a podobně. Nedávno po sociálních sítích koloval povzdech jednoho předního českého internetového byznysmena, že mu jeho privátní bankéř volá několikrát za rok s nabídkou pojištění jeho vkladů či nabídkou dalších zpoplatněných produktů, ale ani jednou se mu neozval s návrhem, jak zhodnotit jeho peníze deponované u banky

Související články

Oddlužení v roce 2022? Kam směřuje

Oddlužení v roce 2022? Kam směřuje? Dluhy se mají platit. Základní poučka, na které stojí právní stát. Nicméně v životě každého člověka může nastat situace, ve které se dostane do problémů a závazky mu přerostou přes hlavu. Co potom? Jak takovou situaci řešit? V dané situaci platí, že nejlepší je začít to řešit co nejdříve. … Continued

Celý článek

Co je milostivé léto?

Milostivé léto je akce státu,  která je pořádána za účelem zbavení se vysokých exekučních poplatků, které plynou z původních dluhů a výrazně komplikují splácení. Při akci milostivé léto tak stačí, když zaplatíte původní dluh společně s poplatkem 908 korun. Akce končí 28. ledna 2022! Kdo má nárok Milostivé léto využít? Lidé, kteří jsou v exekuci … Continued

Celý článek

Příběh paní Kateřiny, která se již nemusí bát exekuce

Kvůli Covidu narostl počet samoživitelek a samoživitelů, kteří se dostali do finančních potíží. Často přišli o práci a jsou-li zrovna kvůli pandemii zavřené školy, musí sedět doma s dětmi. Rodiny už dávno vyčerpaly finanční rezervy, pokud nějaké měly, a tak jim chybí peníze na základní věci, jako je nájem, potraviny nebo počítač na distanční výuku. … Continued

Celý článek

Potřebujete poradit?

Zavolejte nám+420 735 171 666
+420 222 759 759

Chcete se oddlužit?

Neváhejte nám napsat

foto_hostashova